Może się na pierwszy rzut oka tak nie wydawać, ale obecnie rynek wózków widłowych jest dosyć spory. Posiadając taki sprzęt jak wózek widłowy, lepiej nie „porywać się z motyką na słońce” i nie próbować przetransportować go na własną rękę, ale skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która przewiezie wózek specjalnie zorganizowanym do tego transporcie.

W jakich sytuacjach warto skorzystać z transportu wózków widłowych?

Zorganizowanie transportu na własną rękę jest ryzykowną kwestią, gdyż w razie niechcianego uszkodzenia lub wypadku, ewentualne koszy mogą przekroczyć to, ile byśmy zapłacili firmie za transport wózka widłowego. Dlatego w następujących sytuacjach zawsze warto skorzystać z usługi transportu wózków widłowych, oferowanej przez firmę:

– w przypadku, gdy konieczny będzie przewóz wynajętych wózków widłowych,

– w sytuacji, gdy konieczny będzie przewóz wózków widłowych na przegląd,

– W przypadku, gdy wózek widłowy będzie miał awarię i trzeba będzie go przewieźć,

– w sytuacji, gdy trzeba przewieźć nowy wózek widłowy do firmy,

Podział wózków jednojezdniowych

Według kryteriów polskiej normy PN-77/M-78100 wózki widłowe można podzielić wedle następujących kategorii:

– Ze względu na sposób kierowania – W takim przypadku wyróżnia się wózki widłowe: zdalnie sterowane, wyposażone w fotel, prowadzone oraz podestowe.

– Ze względu na napęd – w tym przypadku można wyróżnić wózki widłowe, które są wyposażone w napęd: akumulatorowy, benzynowy diesel, a także elektryczny, znany również jako sieciowy.

– Ze względu na cechy eksploatacyjne – wedle tej kategorii wyróżnia się wózki widłowe: naładowne, podnośnikowe, unoszące, ciągnikowe oraz specjalne.

Jak wygląda proces transportu wózków widłowych?

Nigdy nie wiadomo, co może zdarzyć się na drodze, ale stawiając na specjalistyczną firmę, możemy liczyć gwarancję bezpieczeństwa. Całym procesem transportu wózków widłowych zajmują się wyspecjalizowani w tym ludzie, którzy posiadają do tego właściwą wiedzę i kwalifikacje, a także odpowiedni sprzęt. Wózki widłowe należą do tego rodzaju ładunku, który cechuje się sporą wagą (od 1,5 t do nawet kilku ton), dlatego kierowca, który będzie odpowiedzialny za jego transport, musi mieć specjalne kwalifikacje. Klient może w każdym momencie dopytać kierowcę o jego kwalifikacje. Osoba, której powierzone zostaje zadanie transportu wózków widłowych, powinien posiadać uprawnienia UDT (Urząd Dozoru Technicznego), które pozwalają na obsługę wózków widłowych, ładowarek, podestów oraz podnośników. To, jak wygląda sam proces transportu wózków widłowych prezentuje się następująco:

– Wózek przed rozpoczęciem transportu zostaje odpowiednio ustawiony na lawecie.

– Następnie unieruchomione zostają koła wózka widłowego przy pomocy specjalnych blokad oraz pasów ochronnych. Takie zabezpieczenie gwarantuje, że wózek nie będzie się przemieszczał się w trakcie transportu.

– Po odpowiednim zabezpieczeniu wózka widłowego zostanie on z wielką ostrożnością przetransportowany w docelowe miejsce.