Na drodze może się zdarzyć wszystko i wie o tym doskonale każdy kierowca. Od wypadku, po kolizję, a na drobnych awariach kończąc. Jakie drobne awarie mogą przytrafić się nam na drodze? Cóż, trochę i jest, ale z pomocą fachowców szybko można z nimi się uporać.

Co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do awarii?

Gdy dojdzie do awarii, niezależnie od tego, czy drobnej, czy może poważniejszej, to bardzo ważne jest to, aby nie panikować i zachować chłodną głową.

Najważniejszą kwestią jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje oraz osób, które z nami podróżują samochodem. Najlepiej jest zatrzymać zatem auto w odpowiednim, bezpiecznym miejscu, najlepiej na poboczu bądź na pasie awaryjnym. Następnie należy ustawić w odpowiednim miejscu za samochodem trójkąt ostrzegawczy. Warto również założyć na siebie kamizelkę odblaskową, jeśli ją posiadamy, a także włączyć światła awaryjne w aucie, żeby być lepiej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jakie drobne naprawy można wykonać na drodze?

Pomoc drogowa wyposażona jest w sprzęt, który pozwala na naprawienie praktycznie każdej drobnej usterki już na miejscu, tak aby nie było konieczności holowania pojazdu do warsztatu za każdym razem, gdy samochodowi któregoś kierowcy coś się przydarzy. Oto kilka popularnych usterek, które mogą zostać naprawione na drodze:

awaryjne uruchamianie silnika – pomoc drogowa przyjedzie szybko na miejsce i używając odpowiedniego sprzętu wznowi pracę silnika poprzez jego naładowanie, bądź ewentualną wymianę akumulatora.

wymiana bezpieczników – gdy bezpiecznik uległ przepaleniu, wystarczy jedynie chwila, aby wszystko znów wróciło do normy. Bezpiecznik zwykle się przepala na skutek dużego stężenia prądu i przez to przestaje działać przypisana do danego bezpiecznika część układu. Bezpieczniki znajdują się najczęściej: pod maską, w okolicach lokalizacji akumulatora, pod deską rozdzielczą, a nawet mogą być zlokalizowane w bagażniku bądź przed fotelem pasażera.

odblokowanie autoalarmu – to kolejna drobna usterka, która może się nam przytrafić i którą fachowcy szybko naprawią na drodze. Ewentualnie możemy poradzić sobie z tym samodzielnie, jeśli wiemy jak. Powodem włączenia się autoalarmu jest duży spadek napięcia w instalacji. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest słaby akumulator bądź brudne klemy.

problemy ze stykami przewodów – powstają na skutek korozji, która utrudnia przepływ prądu i w konsekwencji powodują awarię urządzenia. Pomoc drogowa szybko sprawdzi styki przewodów i w razie problemu go rozwiąże.

wymiana akumulatorów – może się zdarzyć, że pewnego, mroźnego poranka, nasz akumulator odmówi nam posłuszeństwa. Dzieje się tak, gdyż przez spadek temperatury, obniża się również pojemność elektryczna akumulatora. Wezwana pomoc drogowa wyjmie stary akumulator z samochodu i wymieni go bez problemu na nowy.

wymiana żarówek – jest to trudniejsze zadanie, niż może się z początku wydawać, gdyż dzisiejszy samochody nie są takie proste w konstrukcji jak dawniej, ale odpowiedni fachowiec bardzo szybko będzie w stanie uporać się z problemem wymiany żarówki i po kilku minutach problem powinien zostać rozwiązany.