Opona samochodu jest elementem bardzo narażonym na różnego rodzaju usterki, dlatego dość często zdarzają się takie sytuacje, że do uszkodzenia dochodzi na drodze w trakcie jazdy. W takim przypadku konieczna może okazać się naprawa takiego koła na miejscu. Rozwiązaniem problemu można zająć się oczywiście osobiście, jeśli jesteśmy zaznajomieni z tematem, albo jest jeszcze jedna, bezpieczniejsza opcja, czyli zadzwonienie po pomoc drogową.

Po czym można poznać, że jest problem z kołem auta?

Najczęstszą awarią, jaka może przydarzyć się kołom naszego samochodu jest awaria ogumienia. Gdy do niej dochodzi, można to szybko rozpoznać na podstawie kilku objawów, które w tym czasie się pojawiają. Pierwszym z nich są nagłe wibracje, które możemy odczuć na kierownicy naszego pojazdu. Poza tym samochód nagle zacznie wydawać dudniące dźwięki i sam z siebie będzie skręcał non stop w jedną stronę. Gdy pojawią się te objawy, możemy być pewni, że głównym winowajcą jest właśnie awaria ogumienia.

Przed przystąpieniem do naprawy, zadbaj o bezpieczeństwo

Zadbanie o bezpieczeństwo swoje i osób, które akurat z nami jadą samochodem jest rzeczą pierwszorzędną, dlatego należy po stwierdzeniu awarii, zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, a następnie włączyć światła awaryjne w samochodzie. Należy również ustawić w odpowiedniej odległości za samochodem trójkąt ostrzegawczy. Jeśli posiadamy przy sobie kamizelkę odblaskową, to ją również warto na siebie założyć. W celu zmniejszenia wagi pojazdu należy poprosić innych pasażerów (pod warunkiem, że z nami podróżują) o opuszczenie samochodu. Nie inaczej powinno się postąpić z ewentualnymi bagażami, znajdującymi się w bagażniku samochodu.

Proces naprawy koła w samochodzie

W przypadku, gdy wiemy, jak przeprowadzić wymianę samochodu i dysponujemy odpowiednim do tego sprzętem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu wymienić oponę w aucie, a tym samym naprawić koło pojazdu. Potrzebne będą z pewnością: podnośnik, klucze oraz koło zapasowe. Jeśli nie posiadamy tego sprzętu, nie posiadamy odpowiedniej wiedzy do przeprowadzenia procesu wymiany koła albo wolimy powierzyć to fachowcom, to bez problemu można zadzwonić pod dany numer i wezwać pomoc drogową.

Sam proces wymiany opony prezentuje się następująco:

  1. Na początku zaciągamy hamulec ręczny i wrzucamy bieg pierwszy lub wsteczny.
  2. Następnie śruby w feldze muszą zostać trochę poluzowane.
  3. Pod samochód należy umieścić podnośnik, a następnie za jego pomocą podnieść pojazd o kilka centymetrów do góry.
  4. Kolejnym krokiem jest odkręcenie śrub w feldze i ściągnięcie koła.
  5. Następnym krokiem jest założenie felgi z zapasowym ogumieniem.
  6. Następnie w przeciwległy sposób lekko dokręca się śruby.
  7. Po opuszczeniu z powrotem samochodu na ziemię należy mocno dokręcić śruby.
  8. Na koniec zdejmujemy z drogi trójkąt ostrzegawczy i ściągamy z siebie kamizelkę odblaskową.

Tak w skrócie prezentuje się cały proces wymiany ogumienia w samochodzie, który można przeprowadzić samodzielnie lub w razie potrzeby wezwać odpowiednich fachowców.