Obecnie w przemyśle używane są bardzo zaawansowane maszyny, które cechują się ogromnymi gabarytami i sporą masą. Takie trudne ładunki nie jest łatwo przetransportować, dlatego najlepiej jest zlecić to zadanie specjalistycznej firmie, dysponującej nowoczesnym zapleczem.

Maszyny, które można transportować

Oto niektóre rodzaje maszyn, które można przetransportować:

– maszyny budowlane,

– maszyny górnicze,

– maszyny wiertnicze,

– maszyny przemysłowe,

– maszyny rolnicze,

Nie ma zatem maszyny, która nie mogłaby zostać poddana relokacji. Wszystko to zasługa nowoczesnych środków transportu, dzięki którym można to zrobić dodatkowo szybko i sprawnie. Poszczególne elementy procesu transportu danej maszyny mogą się od siebie nieznacznie różnić. Wszystko zależy od rodzaju maszyny, która ma być transportowana.

Jak wygląda transport maszyn?

Transport maszyn, cechujących się ogromnymi gabarytami oraz masą jest przeprowadzany przy użyciu nowoczesnych i specjalistycznych środków transportu. Do tej grupy należą tzw. naczepy, które są bardzo często stosowane do relokacji maszyn. Z wyglądu przypominają one lawety, a także przyczepy niskopodwoziowe. W przypadku, gdy ładunkiem są maszyny z kategorii tych bardzo ciężkich, to stosuje się specjalne naczepy rozsuwane. Natomiast dla maszyn o mniejszych gabarytach stosuje się „zwykłe” lawety.

W dużej mierze to czym będzie przewożony ładunek, zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju maszyny to dotyczy np.: do relokacji maszyn górniczych używa się zazwyczaj naczep niskopodwoziowych, które mają obniżoną platformę, dzięki czemu można je łatwiej załadować.

Przed rozpoczęciem transportu, dana maszyna za każdym razem zostaje odpowiednio zabezpieczona, aby się nie przesuwała i nie spowodowała żadnych problemów. Do tego celu wykorzystuje się specjalne pasy oraz łańcuchy.

Mogą się zdarzyć takie przypadki, że daną maszynę będzie trzeba przed transportem rozmontować, gdyż ma ona za wielkie gabaryty do przewiezienia, a poza tym cały proces relokacji, dzięki temu będzie mógł przebiec w szybszym i sprawniejszym tempie. Zdementowane elementy maszyny będą w każdym przypadku dodatkowo zabezpieczane.

W przypadku maszyn przemysłowych, do których można zaliczyć maszyny budowlane czy też maszyny wiertnicze, transport może się odbyć, pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej wytyczy się właściwą trasę przewozu. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka pojawienia się na drodze różnego rodzaju problemów, które wpłynęłyby negatywnie na dalszy transport ładunku w postaci maszyn. Wytyczenie trasy przewozu pozwoli na dotarcie do celu bez żadnych przeszkód.

Warto również pamiętać o tym, że realizowanie transportu gabarytowego na własną rękę, wymaga od nas, posiadania odpowiednich zezwoleń. Można je uzyskać od zarządcy drogi, starosty, GDDKiA bądź Naczelnika Urzędu Celnego, którzy wydają takie zezwolenie w zależności od wymiarów oraz masy ładunku.

Skorzystanie z usług profesjonalistów pozwoli natomiast na dostarczenie ładunku (w tym przypadku maszyny) do wyznaczonego celu w terminie, w sprawny oraz co najważniejsze, bezpieczny sposób.

Ustawienia i polityka cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jego dostępności oraz statystyk ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się